Atrakcje

Charzykowy – miejscowość turystyczna

Adres:

Charzykowy

tel. :
Godziny otwarcia:
Wstęp: bezpłatny
Parking: bezpłatny
Nocleg: na miejscu

Charzykowy przez wiele lat była wsią rybacką, przekształcając się z czasem w miejscowość turystyczno – letniskową i ośrodek sportów wodnych. Dzięki bezpośredniemu położeniu nad Jeziorem Charzykowskim, które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych akwenów wodnych w Polsce stały się mekką dla żeglarzy nie tylko z Polski ale i ze świata. Samo Jezioro znajduje się w obrębie Zaborskiego Parku Krajobrazowego jak również w obszarze otuliny Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Dzięki niepowtarzalnym walorom przyrodniczym wieś uznawana jest za kolebkę żeglarstwa w Polsce. Tu w roku 1919 powstało pierwsze na ziemiach polskich Towarzystwo Żeglarskie, którego pomysłodawcą był Otton Weilandt późniejszy współtwórca i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego. Mimo, że pochodzenie posiadał niemieckie, to tak naprawdę czuł się Polakiem i zasłużył się dla polskiego żeglarstwa jak mało kto.
Charzykowy to duży ośrodek turystyczny przyjmujący w sezonie tysiące turystów i pasjonatów aktywnego wypoczynku. Warto tu być szczególnie podczas trwania letnich koncertów muzycznych nawiązujących do tradycji żeglarskich i morskich. Do najważniejszych z imprez zalicza się festiwal folklorystyczny oraz festiwal piosenki żeglarskiej Shanties.
Miejscowość posiada bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. Można wynająć kilkuosobowy domek nad brzegiem jeziora albo zanocować w hotelu lub ośrodku wczasowym. Znajdują się tu również prywatne pensjonaty. Niestety w szczycie sezonu letniego, kiedy miejscowość tętni życiem znalezienie noclegu bez dużo wcześniejszej rezerwacji graniczy z cudem. Turyści mogą korzystać z ogólnodostępnego kąpieliska, żeglarze natomiast mają możliwość cumowania i podziwiania letnich zachodów słońca w pełni wyposażonej i bezpiecznej przystani wodnej oraz wypożyczalni sprzętu wodnego.
Struga Siedmu Jezior jest małą rzeką, której długość wynosi zaledwie 13,9 km. Co ją wyróżnia? Łączy aż osiem jezior rynnowych: Ostrowite, Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno, Skrzynka i Mielnica stając się tym samym unikalnym tworem hydrologicznym. Zaskakujący jest fakt, że łączna długość łączników rzecznych tych jezior wynosi tylko 1,9 km. Wody z niej odprowadzane są do Jeziora Charzykowskiego stając się dopływem rzeki Brdy i dorzeczu Wisły. Obszar ten jest schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, które zagrożone są wyginięciem. Co najmniej 25 gatunków należy uznać za ważne w skali kraju. Są to m.in.: bąk, bielik, puchacz , kormoran czarny, świstun, gągoł. Występuje tutaj również wiele gatunków ssaków, zwłaszcza nietoperzy, bobry oraz wydry. Przez Strugę Siedmu Jezior przebiega wytyczony przez PTTK szlak zielony długości 41,1 km. Pozwala odkryć najbardziej malowniczą część Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, do którego należy obszar Strugi Siedmu Jezior.


wróć

Zaplanuj Wyjazd

Start

Ulica

Miejscowość

Brak punktów

Cel

Ulica

Miejscowość

Adres: brak

Zamknij Zapisz lokację