Atrakcje

Lębork- Muzeum

Adres:

ul. Młynarska 14/15, 84-300 Lębork

tel. : 598622414
Godziny otwarcia: Od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 16.00 Sobota w godz. 10.00 – 15.00 Niedziela w godz. 9.00 – 14.00 W sezonie (lipiec, sierpień): Od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 18.00 Sobota w godz. 10.00 – 15.00 Niedziela w godz. 9.00 – 14.00
Wstęp: płatny
Parking: bezpłatny
Nocleg: w okolicy
WC na miejscuMuzeum w Lęborku, ul. Młynarska 14/15, 84-300 Lębork, tel./fax 598622414,

www.muzeum.lebork.pl, biuro@muzeum.lebork.pl

 

Godziny otwarcia:

Od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 16.00

Sobota w godz. 10.00 – 15.00

Niedziela w godz. 9.00 – 14.00

 

W sezonie (lipiec, sierpień):

Od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 18.00

Sobota w godz. 10.00 – 15.00

Niedziela w godz. 9.00 – 14.00

 

Muzeum w Lęborku zlokalizowane jest w ścisłym, historycznym centrum miasta i mieści się w bogatych wnętrzach kamienicy z ok. 1910 roku oraz w dwóch średniowiecznych basztach. Początki gromadzenia zbiorów sięgają XIX wieku.

W Muzeum prezentowana jest niezwykle bogata kolekcja zabytków archeologicznych. W ramach chronologicznie prezentowanej ekspozycji można poznać prahistorię ziemi lęborskiej na tle najdawniejszych dziejów Pomorza. Wśród unikatowych zbiorów odnajdziemy eksponaty, które znalazły się tu już w czasach przedwojennych, jednakże przeważająca większość pochodzi ze współczesnych badań wykopaliskowych prowadzonych przez Muzeum. Na uwagę zasługuje niepowtarzalna kolekcja popielnic twarzowych kultury pomorskiej z początków epoki żelaza, na których umieszczono detale ludzkiej twarzy oraz rozbudowaną ornamentykę roślinną i astralną. Muzeum szczyci się również pokaźnym zbiorem zabytków z okresu wpływów rzymskich. Na tę część ekspozycji składają się liczne ozdoby ciała i stroju wykonane z brązu, srebra i złota, naczynia metalowe, przedmioty codziennego użytku, narzędzia oraz broń. Niektóre z prezentowanych egzemplarzy zostały wykonane na terytorium Cesarstwa Rzymskiego.

Można tu także obejrzeć unikatową kolekcję zabytków średniowiecznych, jaką jest m. in. tzw. skarb z Lęborka – olbrzymi zbiór srebrnych szelągów z XV wieku lub kolekcję brakteatów, czyli blaszanych, cienkich monet bitych w Europie Środkowej od XII do XVI wieku.

 

W baszcie nr 24 (ul. Derdowskiego) prezentowana jest ekspozycja związana z bronią i uzbrojeniem z XIV i XV wieku.

Natomiast rekonstrukcje całego systemu obronnego i miasta sprzed ponad 600 lat ukazuje film z animacją 3D.

Muzeum skrywa także wysokiej klasy zabytki sztuki dawnej - meble gdańskie i hamburskie z XVII i XVIII wieku niezwykle cenione w miastach północnej Europy. Zbiory rzemiosła artystycznego: naczynia cynowe, metalowe okucia trumienne, porcelana i witraże czynią wystawę usytuowaną na I piętrze Muzeum teatrem pięknych przedmiotów, świadczącym o gustach i zwyczajach dawnych mieszkańców pobrzeża Bałtyku.

Odwiedzając Muzeum można jednocześnie zapoznać się z sylwetką prekursora idei telewizji. To tutaj, w Lęborku, urodził się wizjoner Paul Julius Gottlieb Nipkow – twórca tzw. teleskopu elektrycznego. Odkrycie tzw. „tarczy Nipkowa” doprowadziło do badań nad przesyłaniem obrazu, a w konsekwencji do powstania pierwszego telewizora na świecie. W zaaranżowanym gabinecie Paula Nipkowa w Muzeum goście zapoznają się z historią telewizji oraz pierwszymi odbiornikami telewizyjnymi i innymi niesamowitymi zabytkami techniki.

Ekspozycja znajdująca się na trzecim piętrze Muzeum prezentuje wnętrze mieszkalne chaty kaszubskiej z przełomu XIX/XX wieku. W dwóch pomieszczeniach zostały zgromadzone eksponaty kultury materialnej, które obrazują wygląd izby głównej oraz pomieszczenia sypialno – bawialnego. Wystawa jest bogata w różnego rodzaju narzędzia używane przez Kaszubów w życiu codziennym, poczynając od tych związanych z uprawą ziemi, poprzez te, które były używane przez rybaków, aż po przedmioty, które znaleźć można było w kaszubskiej kuchni.

W baszcie nr 27 (ul. Basztowa) można zgłębić wiedzę na temat ziołolecznictwa i zapoznać się z bogactwem wzorów kaszubskich.


wróć

Zaplanuj Wyjazd

Start

Ulica

Miejscowość

Brak punktów

Cel

Ulica

Miejscowość

Adres: brak

Zamknij Zapisz lokację