Atrakcje

Skansen kolejnictwa w Kościerzynie

Adres:

Ul.Towarowa 7
83-400 Kościerzyna

tel. : 58 721-86-31
Godziny otwarcia: Pon.-Niedz. 10.00- 18.00
Wstęp: płatny
Parking: bezpłatny
Nocleg: w okolicy
Oferta specjalnaStoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa... Patrz! To przecież największy polski parowóz Pu29-3, zatrzymał się na stacji Kościerzyna. Stoi i czeka, aż ktoś się nim zainteresuje, zobaczy, wejdzie do środka budki maszynisty, zrobi pamiątkowe zdjęcie. Stoi tak już wiele lat, podobnie jak spalinowóz SP47-001 – kolejna chluba polskiego kolejnictwa.
Te i inne pojazdy oraz pełne klimatu minionych lat wagony tylko czekają aż ktoś się nimi zainteresuje.
„Parowozownia Kościerzyna”, wyjątkowy skansen Polskich Kolei Państwowych został utworzony 1 listopada 1992 stając się idealnym miejscem do kultywowania tradycji kolejnictwa w Polsce. Od 2009 r. skansenem opiekuje się Muzeum Ziemi Kościerskiej. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, bo tak obecnie nazywa się ta instytucja przyciąga miłośników techniki i starego taboru kolejowego umożliwiając szczegółowe poznanie historii polskiej kolei. Najciekawszą część ekspozycji, która w szczególności ucieszy najmłodszych pasjonatów, stanowi kolekcja wiekowych parowozów. Pozostałe eksponaty to m.in.: lokomotywy spalinowe, jedna lokomotywa elektryczna oraz kilka wagonów. Pojazdy te pochodzą z okresu od końcówki wieku XIX do lat 80 wieku XX. Wyjątkowym
i niepowtarzalnym eksponatem w muzeum jest zbudowany w 1938 r. w liczbie sztuk dwóch jeden z wagonów kolejki na Gubałówkę. Wystawa dzieli się na część otwartą, gdzie największe pojazdy znajdują się na dworze, parowozownie jak również posiadające oryginalne wyposażenie warsztaty i sale wystawowe, w której prezentowane są pamiątki, modele, dawne dokumenty czy mniejsze eksponaty. A więc wsiadaj w pociąg i pędź do Kościerzyny na spotkanie z historią polskiego kolejnictwa. Marzenia o własnej kolejce elektrycznej odżyją na nowo podczas odkrywania tego magicznego miejsca.


wróć

Zaplanuj Wyjazd

Start

Ulica

Miejscowość

Brak punktów

Cel

Ulica

Miejscowość

Adres: brak

Zamknij Zapisz lokację