Atrakcje

Bytów - Kościół św. Katarzyny z XIX w. (wieża)

Adres:

ul. Jana Pawła II
77-100 Bytów

tel. :
Godziny otwarcia:
Wstęp: bezpłatny
Parking: bezpłatny
Nocleg: w okolicy

monumentalna świątynia wznosi się przy południowej pierzei bytowskiego rynku ( plac Wyszyńskiego). Pochodzi z połowy XIX, a jej architektura nawiązuje do berlińskiego kościoła św. Mateusza.
Do zakończenia II wojny światowej była to świątynia protestancka pw. św. Elżbiety. Charakterystyczna wieża widoczna jest niemal z każdego miejsca w mieście. Skromny wystrój kościoła, dopełniają drewniane wykończenia i kolumny, co pozytywnie wpływa na estetykę nieco pustego wnętrza. Pozostałości dawnego kościóła św. Katarzyny znajdują się na placu Garncarskim, na wschód od rynku.
Do dziś zachowała się jedynie wieża, w której działa filia Muzeum Zachodnio- Kaszubskiego. Fundamenty nawy głównej zostały odkryte i stanowią trwałą ruinę. Dzieje dawnego kościoła św. Katarzyny sięgają XIV w. W czasie wojen ze Szwecją w XVII stuleciu został spalony, odbudowany dopiero w 1716 r. Niemal całkowicie zniszczony został przez wojska radzieckie w 1945 r., a w latach 60. przeprowadzono prace zabezpieczające i rekonstruujące wieżę. W ostatnim czasie teren placu poddany został pracom archeologicznym, dzięki czemu wyeksponowane zostały fundamenty kościoła. Plac Garncarski stanowi dziś
urocze miejsce odpoczynku i rekreacji mieszkańców Bytowa. Znajdują się tu ławki, można też wejść na teren gotyckich fundamentów kościoła. Wokół placu powstała nowa zabudowa, nawiązująca do dawnych kamienic.


wróć

Zaplanuj Wyjazd

Start

Ulica

Miejscowość

Brak punktów

Cel

Ulica

Miejscowość

Adres: brak

Zamknij Zapisz lokację